İzmir Ortodontist
Ortognatik Cerrahi

Çenelerin iskeletsel yapısının ileri derecede bozuk olduğu yetişkin hastalarda ortodonti ve çene cerrahisi yada plastik ve rekonstüktif  cerrahisinin beraber yürüttükleri bir tedavi yöntemidir. 

Ortognatik cerrahi ile alt ve /veya üst çeneleri çok fazla ileri yada geride olduğu, çenelerde aşırı asimetrinin olduğu durumlarda ortodontik tedavinin  tek başına yetersiz kaldığı durumlarda yetişkin hastalara önerilmektedir.

Ortognatik cerrahi tedavisi ilk olarak 1-2 yıl kadar süren ortodontik tedavi ile başlar dişler uygun konuma getirildikten sonra cerrahi adıma geçilir. Cerrahi adım sonrası bikaç aylık iyleşme süreci sonrası ortodontik tedaviye devam edilir ve son düzenlemeler yapılarak tedavi süreci bitirilir. 

Ortognatik cerrahi kimlere uygulanır?

  1. Yüz bölgesinde ileri derecede çiğneme, kapanış  ve konuşma ile çene pozisyonlarının uygun olmamasına bağlı olarak solunum fonksiyonlarında sorun yaşayan,
  2. Çene pozisyonları birbirlerine göre çok ileride ya da çok geride olması nedeniyle yüz bölgesinde estetik kaygı yaşayan hastalara uygulanmaktadır.